Nešto uopšteno o nama i o našim planovima iz pera naših starijih učenika

Naša školica i centar za francuski jezik  je počela sa radom još 1996. godine, a ime je dobila po istaknutom francuskom piscu Žilu Vernu, čija su dela promenila dotadašnje shvatanje nauke i sveta koji nas okružuje.

Nalazimo se u mirnom i zelenom, ali urbanom delu Novog Sada – Novom naselju.

Podeljeni smo na, takozvane, ‘malikane’ i ‘velikane’. Malikani su smešteni u dečijem vrtiću i boravku, okruženi prelepim svetom mašte i kreativnosti, sve dok ne stasaju i ne upuste se u dublje izučavanje francuskog jezika. Kod ‘velikana’ imamo nekoliko grupa, na osnovu uzrasta poznavanja jezika. Svi vredno učimo kroz igru i interaktivne radionice.

Najlepši deo godine su svakako putovanja – do sada smo tri puta posetili različite delove Francuske: Tuluz, Nicu, Monistrol i, naravno, grad svetlosti – Pariz. Sve češće putujemo u Belgiju a volimo i da ugostimo naše drugare iz inostranstva.

Svaki put smo bili gosti festivala i povodom toga smo izvodili različite predstave zasnovane na poznatim romanima i legendama, posećivali smo eminentna pozorišta. Stekli smo mnogobrojna iskustva, doživeli bezbroj avantura, a najvažnije od svega – sklopili smo neraskidiva prijateljstva sa vršnjacima iz drugih zemalja.

Organizujemo festival „Žilvernovske novonaseljske iluminacije“ i Teatarske dane na francuskom, petnaest godina smo  smo bili redovni učesnici festivala ‘U slavu francuskog jezika’. Poslednjih godina, u goste nam dolaze volonteri sa francuskog govornog područja, koji nas upoznaju sa izvornim jezikom i običajima njihovog regiona.

Tokom ove godine, planiramo održavanje dva medjunarodna kampa razmene i jedan trening.  Naravno, putovanja nikad nisu na odmet, tako da ove godine malikani idu u Muluz, a ostali će morati da se strpe do sledeće godine – kada ih čeka veliko putovanje.